برترین نیروهای هوایی جهان در سال ۲۰۱۷

نیروی هوایی ایران، حریفی سرسخت؟ – قسمت پایانی
آگوست 16, 2017
معرفی موشک AIM-7 SPARROW
آگوست 23, 2017

در حال حاضر نیروی هوایی امریکا به عنوان قوی ترین نیروی هوایی جهان شناخته می شود؛ این نیروی نظامی در ۱۱ سپتامبر ۱۹۴۷ شکل گرفته است.

هر کشوری که خواهان قدرت نظامی است باید نیروی هوایی قدرتمندی داشته باشد. یک نیروی هوایی قدرتمند قادر است از کشور در مقابل نفوذ بیگانگان محافظت کند. بسیاری از نیروهای هوایی کشورهای مختلف در مواقع خاص به انجام امور انسان دوستانه نیز می پردازند. نیروهای هوایی بسیاری در کشورهای مختلف جهان وجود دارند اما در این مطلب به معرفی نیروهای هوایی برتر دنیا در بازه زمانی ۲۰۱۷ می پردازیم.
در حال حاضر نیروی هوایی امریکا به عنوان قوی ترین نیروی هوایی جهان شناخته می شود؛ این نیروی نظامی در ۱۱ سپتامبر ۱۹۴۷ شکل گرفته است. در دنیای کنونی هر کشوری دشمنانی دارد که برای مقابله با آن باید نیروی هوایی، دریایی و زمینی قدرتمندی برا محافظت از کشور در اختیار داشت. ثبات کشورها به قدرت نظامی آنها بر می گردد و از همین حیث، جنگنده های قدرتمند حاضر در نیروی هوایی کشورها نیز از ارکان مهم این ارزیابی به شمار می روند.
این رده بندی بر مبنای پرسنل حاضر در نیروی هوایی، ناوگان هوایی، جت ها جنگنده و هلی کوپترها انجام شده است. نیروهای هوایی حاضر در این لیست از آخرین فناوری موجود استفاده کرده اند و بسیار پیشرفته محسوب می شوند.برخی از این نیروهای هوایی، قدرت خود را در جنگ جهانی دوم ثابت کرده اند و برخی دیگر نیز در جنگهای دیگر در نقاط مختلف دنیا قدرت خود را به رخ کشیده اند. اما پرسنل نظامی حاضر در این نیروها و ناوگان هوایی نقش مهمی در قدرت یک کشور ایفا می کنند و این موضوع به نظم و استراتژی که از این امکانات استفاده می شود نیز بر می گردد.

ناوگان دفاع هوایی ژاپن

 

نیروی هوایی ژاپن که به نام JASDF معروف است، در س۱ جولای ۱۹۵۴ تاسیس شد. در واقع JASDF قوی ترین سلاح ژاپنی ها بعد از جنگ جهانی دوم محسوب می شود که در سال ۱۹۵۴ شکل گرفت. این نیرو از تجمیع نیروی هوایی سلطنتی ژاپن و نیروی هوایی ارتش ژاپن شکل گرفت. JASDF از سیستم های راداری زمینی و هوایی پیشرفته ای استفاده می کند که هر نوع تهدید زمینی و هوایی را فوراً اعلام می کند. ۵۰۳۲۴ سرباز در این نیرو مشغول فعالیت هستند و مجموع ۸۰۵  هواپیما در این نیرو به کار گرفته شده اند که متشکل از ۳۸۰ جت جنگنده، ۲۶۵ هواپیمای آموزشی، ۵۲ هواپیمای حمل و نقل،۵۲ هلی کوپتر و ۲۶ هواپیمای تجسس  نجات و ۱۷ AEW&C است. ژاپن کشوری جزیره ای است که دورتا دور آن را آب فراگرفته است و نیروی هوایی این کشور در محافظت از آن در برابر تهاجم دشمنان نقش تاثیرگذاری ایفا می کند.

نیروی هوایی سلطنتی استرالیا

 

نیروی هوایی سلطنتی استرالیا در واقع کوچکترین و در عین حال یکی از قوی ترین نیروهای هوایی حاضر در دنیا به شمار می رود. مرکز فرماندهی این نیرو که با نام RAAF شناخته می شود، در کانبرا است. نیروی هوایی استرالیا  در بسیاری از نزاع های بین المللی قرن ۲۰ حضور داشته است که جنگ جهانی دوم سرآمد آنها به شمار می رود.RAFF در حال حاضر از ۱۷۷۳۵ پرسنل ورزیده بهره می برد که ۲۷۵ هواپیما که ۹۵ تای آنها از نوع جنگنده هستند نیز این نیرو را تقویت می کنند. ۱۹ هواپیمای گشتی، ۳۶ هواپیمای حمل و نقل، ۱۰۶ هواپیمای آموزشی و ۶ AEW&C  و ۴ پهپاد در این نیرو حضور دارند. لازم به ذکر است RAAF از ۱۵ مرکز نیروی هوایی در خاک استرالیا بهره می برد.
برترین نیروهای هوایی جهان

نیروی هوایی هندوستان

 

کشور هند، هشتمین نیروی هوایی قدرتمند دنیا را در اختیار دارد. نیروی هوایی هند در ۸ اکتبر ۱۹۳۲ شکل گرفته است.نیروی هوایی هند بهترین نیرو از حیث ساختار و سازماندهی است چرا که ۱۲۷۲۰۰ نفر در آن حضور دارند و ۱۵۰۰ هواپیما نیز در ناوگان هوایی این کشور فعالیت می کنند. نیروی هوایی هند جنگ های زیادی را با پاکستان و چین پشت سر گذاشته است.این نیرو نقش مهمی در حمایت از ارتش این کشور در جنگ کارگیل در سال ۱۹۹۹ ایفا کرد.
مرکز فرماندهی نیروی هوایی هند در دهلی نو واقع است. نیروی هوایی هندوستان متشکل از ۵۶۷ جت جنگنده،  ۲۸۸ هواپیمای حمل و نقل،۱۸۶ هواپیمای آموزشی و ۶۰ مرکز نیروی هوایی در خاک هند است. از دیگر هواپیماهای موجود در این ناوگان می توان به ۱۴ هواپیمای ماموریت خاص،۹۹ پهپاد،۲۶ هلی کوپتر جنگی، ۳۷۳ هلی کوپتر معمولی اشاره کرد. پس از جدایی پاکستان و هند، نیروی هوایی هندوستان به عناون نیروی سلطنتی هند شناخته می شود.

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا

 

در سال ۱۹۱۸، سرویس دریایی هوایی سلطنتی انگلستان و مجموعه هوایی سلطنتی با یکدیگر ادغام شده و نیروی هوایی سلطنتی انگلستان را تشکیل دادند.با توجه به وسعت و بزرگی این نیرو، نیروی هوایی انگلستان را می توان بزرگترین نیرو در بین دیگر نیروهای حاضر در انگلستان قلمداد کرد. این نیرو از ۸۲۶ هواپیما از انواع مختلف و قریب به ۴۰۰۰۰ پرسنل ورزیده بهره می برد که البته این آمار طبق اخرین اعلام دولت انگلستان که در سال ۲۰۱۲ بود، می باشد.سر اندرو رییس نیروی هوایی انگلستان است. نیروی هوایی انگلستان به عنوان بخشی از ارتش انگلیس نیز محسوب می شود.
نیروی هوایی انگلستان که به اختصار آن را RAF نیز می نامند به عنوان قدیمی ترین نیروی هوایی جهان شناخته می شود. این نیرو در ۱ آوریل سال ۱۹۱۸ شکل گرفته است و نقش مهمی در تاریخ انگلستان ایفا کرده است.RAF یکی از پیچیده ترین و البته تواناترین نیروهای هوایی در جهان به شمار می رود. نیروی هوایی سلطنتی انگلستان به خاطر بمباران هوشمند و استراتژیکی که با استفاده از تجهیزات هوایی مدرن و کشنده خود انجام می دهد، در جهان معروف است.
RAF به عنوان دومین نیروی هوایی بزرگ حاضر در ناتو شناخته می شود و با ۸۲۶ هواپیما در ناوگان هوایی خود، به عنوان بزرگترین نیروی هوایی در بین کشورهای حاضر در اتحادیه اروپا نیز شناخته می شود. ۳۷۲۰۰ پرسنل عادی و ۳۳۹۸۰ نیروی رزرو در RAF حاضر هستند. نیروی هوایی سلطنتی انگلستان از ۱۰۲ هواپیمای مهاجم، ۱۲۰ هواپیمای جنگنده،  ۴۱ هواپیمای حمل و نقل،۵۲۴ هواپیمای آموزشی و ۲۱ AEWC و ۱۰ پهپاد و ۲۲ مرکز نیروی هوایی  به همراه ۳۴ هلی کوپتر و ۲۱ هواپیمای نجات تشکیل شده است.
برترین نیروهای هوایی جهان

نیروی هوایی ترکیه

 

نیروی هوایی ترکیه در سال ۱۹۲۳ در زمان جمهوریت ترکیه تاسیس شد.ترکیه به عنوان یکی از قدرتمندترین ارتش های منطقه خود محسوب می شود. ارتش این کشور بالغ بر ۴۰۰۰۰۰ نفر پرسنل و ۷۳۶ هواپیما دارد. نیروی هوایی ترکیه از تعداد زیادی از جنگنده های فالکون F-16  استفاده می کند.
شاخه هوایی نظامی در ارتش ترکیه با نام نیروی هوایی ترکیه شناخته می شود. در واقع این نیرو در سال ۱۹۱۱ توسط امپراطوری عثمانی شکل گرفت اما به طور رسمی در سال ۱۹۲۳ با اعلام جمهوریت ترکیه به کار خود ادامه داد.مرکز فرماندهی نیروی هوایی ترکیه در آنکارا واقع است. ترکیه با سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری، تمامی تجهیزات و برنامه های صنایع هوایی خود را با هدف ارتقا ناوگان هوایی اعم از هواپیماها و هلی کوپترها به روز کرده است. نیروی هوایی ترکیه از ۶۰ هزار نیروی فعال و ۶۶۸ هواپیما استفاده می کند.

نیروی هوایی فرانسه

 

نیروی هوایی فرانسه به عنوان حرفه ای ترین نیروی هوایی جهان در زمینه پیاده سازی حقه ها و تاکتیک های هوایی و کسب بیشترین موفقیت در ماموریت های مختلف شناخته می شود. این نیرو در سال ۱۹۰۹ تاسیس شد و در سال ۱۹۳۳ از ارتش جدا شد. نیروی هوایی فرانسه در طول تاریخ، بیشترین موفقیت را کسب کرده است. این کشور نقش تعیین کننده ای در دوران جنگ جهانی دوم ایفا کرد. جنگنده های فرانسوی بهترین عملکرد را در جنگ خلیج فارس از خود نشان دادند. نیروی هوایی فرانسه از ۴۷۵۳۸ پرسنل فعال . ۶۵۸ هواپیما تشکیل شده است که متشکل از ۲۱۵ جنگنده، ۱۴ هواپیمای رهگیری هوابرد، ۶ AWACS ، ۶ پهپاد و ۱۵۸ هواپیمای آموزشی و ۸۸ هلی کوپتر است.
برترین نیروهای هوایی جهان

نیروی هوایی ارتش خلق چین

 

نیروی هوایی چین که از آن به عنوان نیروی هوایی ارتش خلق چین نیز نام برده می شود، سومین نیروی هوایی قدرتمند جهان شناخته می شود. نیروی هوایی چین در تاریخ ۱۱ نوامبر سال ۱۹۴۹ شکل گرفت. نیروی هوایی چین به عنوان بزرگترین نیروی هوایی در آسیا شناخته می شود. پرسنل فعال در این نیرو  بالغ بر ۳۹۸۰۰۰ نفر است و در آن از جنگنده های پرقدرتی نیز استفاده می شود. روسیه بزرگترین شریک نظامی چین پس از فروپاشی شوروی محسوب می شود.
در حال حاضر، چین این قدرت را دارد که هر دشمنی در هر نقطه ای از جهان را نابود کند.PLAAF روسیه به تازگی نسب ۴٫۵ جنگنده ها را که قابلیت تبدیل به نسل ۵ را نیز دارا هستند را به چین صادر کرده است. از ۳۶۰ هواپمای حمل و نقل و ۱۹۲ هواپیمای مهاجم و ۱۲۰ بمب افکن و ۶۴۴ هواپیمای آموزشی  و ۱۳۷ هلی کوپتر در این نیرو استفاده شده است.
برترین نیروهای هوایی جهان

نیروی هوایی روسیه

 

نیروی هوایی روسیه در سال ۱۹۹۲ شکل گرفت.این نیرو در بدو تاسیس خود با مشکلات و نزاع های بسیاری رو به رو شد اما وقتی ولادیمیر پوتین رییس جمهور این کشور شد، بودجه کلانی برای نوسازی و ارتقا تجهیزات مورد استفاده در این نیرو را تخصیص داد.
روسیه دومین قدرت هوایی جهان محسوب می شود. نیروی هوایی این کشور در بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۲ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت. پس از شکل گیری روسیه، این نیرو به سرعت و در بازه زمانی کوتاهی قدرت گرفت. نیروی هوایی روسیه در جنگ  اسپانیا و جنگ علیه ژاپن در سواحل شرقی حضور داشته است. ۱۴۸۰۰۰ نیروی فعال در این نیرو مشغول فعالیت هستند و مرکز فرماندهی نیروی هوایی این کشور در مسکو قرار دارد.نیروی هوایی روسیه از اخرین دستاوردهای فناوری برای مقابله با دشمنان در ناوگان خود استفاده می کند. در نیروی هوایی روسیه از ۱۰۰۰۰ هواپیمای جنگی استفاده میشود که ۳۰۰۰ تای آنها بمب افکن هستند.
برترین نیروهای هوایی جهان

نیروی هوایی آمریکا

 

نیروی هوایی آمریکا پرقدرت ترین نیروی هوایی در جهان محسوب می شود که در ۱۸ سپتامبر ۱۹۴۷ تاسیس شده است. در نیروی هوایی امریکا از جدیدترین تکنولوژی موجود استفاده شده است.۳۳۲۸۵۴ نفر نیروی فعال در این نیرو حضور دارند که شامل  ۷۱۴۰۰ نیروی رزرو و ۱۸۵۵۲۲ نیروی داوطلب و ۱۰۶۷۰۰ نیروی آموزش دیده هستند.  ۵۴۸۴ هواپیمای جنگی در ناوگان هوایی آمریکا حضور دارند که شامل ۱۸۷۲ جنگنده،۲۸ هواپیمای حمل و نقل، ۱۶۲ بمب افکن، ۷۱۵ هواپیمای مسافربری هستند.۱۱۶۷ هواپیمای آموزشی، ۳ هواپیمای نجات و تجسس،۲۱ هواپیمای الکترونیکی،۸۶ هواپیمای مسافری،۵۶ هواپیمای کنترلی و ۵۴۰ پهپاد و ۴۷ هواپیمای سوخت رسان و ۲۱۸ هلی کوپتر نیز از دیگر امکانات نیروی هوایی آمریکا به شمار می روند.
نیروی هوایی آمریکا بسیار چابک است و تمامی پرسنل حاضر در این نیرو در سلامت کامل بدنی به سر می برند. این نیرو در جنگ های مختلفی شرکت کرده است. ریسک مواجهه با نیروی هوایی آمریکا بسیار بالا است چرا که آنها همواره اماده مقابله با هر دشمنی هستند.
برگرفته شده از برترین ها
مترجم :محمدرضا مرتضایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code