آموخته های هوایی دفاع مقدس

بررسی تجهیزات نیروی هوایی روسیه و نیروی هوایی امریکا
آگوست 26, 2017
اهدای جوایز به بهترین خلبان‌های تابستانی شاهین انجام شد !
اکتبر 4, 2017

 

۱ـ دفاع مقدس هوایی ایران، در برابر تجاوزات دشمن بعثی یک سال و نیم قبل از شروع جنگ آغاز شده بود شاهد مدعای ما خلبانان شهید و آزاده و کثرت عملیات های مقابله با تهدیدات هوایی عراق ما، قبل از آغاز رسمی جنگ می باشد. یعنی ما جنگیدن قبل از جنگ را در عرصه هوا در دفاع مقدس از ارزشهای انقلاب آموختیم.

۲ـ هرجنگی ایجاد یک تاثیر خود ایمنی در خاطره ژنتیک دفاعی هر ملت ایجاد می کند جنگ ۸ ساله و دفاع مقدس تاثیر ذاتی خود را در حافظه قدرت دفاعی ملت ما گذاشته است و قدرت هوائی کشور نیز در این وراثت افزایش توانمندی ژنتیک دفاعی نیز سهم ویژه خود را دارد عملیات بزرگ مشترک و مستقل ما در همه جنگ به همراه تجربه صدها شهید خلبان در خلال جنگ به توانمندی مضاعف در جنگ های آینده به ما بخشیده است .

۳ـ ما آموختیم اگر نتوانیم حتی بازدارندگی در برابر دشمن هر اندازه که قوی تر باشند در تعرض و جنگ کردن ایجاد کنیم ، قادریم با افزایش تدریجی قدرت مقاومت خود ، ملت را از عواقب تهاجم آنها مصون سازیم چون تا مادامیکه دشمن نتواند به اهداف خود برسد که همانا خروج ما از دایره اراده ادامه جنگیدن است و تسلیم شدن ، ما پیروز میدان جنگیم .

۴ـ ما آموختیم که اگر دشمن را عقبه به ظاهر ناپیدای از همگرایی قدرت های شرق و غرب با او باشد باز هم می توان با آنها جنگید و حتی اگر ۸ سال طول بکشد ما تا آخر ایستاده ایم. تاریخ دفاع مقدس هوایی این مقاومت هوایی را با تعداد سورتی های عملیاتی نیروی هوایی تا انتهای جنگ در عملیات مرصاد به همه عالم نشان داده است.

۵ـ ما آموختیم اگر در زمان صلح با آموزشهای رزم هوایی دقیق و سنگین و سرمایه گذاری در تجهیزات مدرن و کارآمد قدرت هوایی خود را سرپا نگاه داریم بهترین سپر دفاعی برای پاسداری از ملت ، منافع ملی و ارزشهای انقلاب اسلامی در عصر نبرد های جنگ هوایی خواهیم بود.

۶ـ ما آموختیم که چگونه جنگ را در شرایط عدم قطعیت تمام زاده انقلابی بزرگ در همان ابتدا، همپای مبارزات امام (ره) و ملت اداره کنیم.

۷ـ ما جنگ را در عرصه قدرت هوایی بر اساس باورهایمان و اعتقاداتمان جنگیدیم نیروی هوایی خود را با انقلاب و راه امام در ۱۹ بهمن برای همیشه تاریخ پیوند جاودان داد.

۸ـ ما جنگ های هوایی واقعی را در فضای حضور عینی و شرایط رزم واقعی پر از تهدید در خاک دشمن و در فضای کشور خود تمرین کردیم.

۹ـ در جنگ ، خلبانان ما جنگ با اهداف واقعی دریایی را مثل عملیات مروارید آموختند.

۱۰ـ ما درجنگ ” جنگ نفت کشها ” را برای ادامه حیات اقتصادی کشور در شرایط جنگی تمرین کردیم.

۱۱ـ ما در جنگ نحوه “جنگهای هوایی شهری” را که از عمده محورهای جنگ های آینده است تمرین کردیم

۱۲ـ ما گستردگی تاکتیکی خود را هم در عملیات آفندی و هم پدافندی، در شرایط متفاوت صحنه های نبرد در سراسر کشور آزمودیم .

۱۳ـ ما قدرت ایجاد تاثیرات استراتژیک را درجنگ با عملیات منفرد و تک هوائی تاکتیکی با شهیدانی چون عباس دوران تمرین کردیم و آموختیم .

۱۴ـ ما غافلگیری دشمن را با هماهنگی گسترده چند پایگاهی با ایجاد تاثیرات استراتژیکی با گذر از مرزهای کشورهای در گیر را در عملیات H3 تمرین کردیم و آموختیم.

۱۵ـ ما پایداری و برپا ماندن در جنگ را علیرغم غافلگیری اولیه در دفاع پایگاهی دزفول در سال ۵۹ تمرین کردیم .

۱۶ـ ما ایجاد قرار گاههای سیار و شناور فرماندهی کنترل را با ایجاد قرار گاه رعد در جنگ آموختیم .

۱۷ـ ما اعتماد به نفس نبرد هوائی را در بر روی آبهای خلیج فارس در جنگ در خاطره های خویش نگاه داشته ایم .

۱۸ـ ما تمرین نشستن و فرود هوائی اضطراری در هرجای و هرزمان بسیار تمرین کرده ایم

۱۹ـ ما نگهداری و تسلیح هواپیماهایمان را برای پروازهای متوالی در شب وروز بسیار آزمودیم و مجرب گشتیم.رکوردار جهانی پرواز متوالی رزرمی، شهید والامقام مصطفی اردستانی با ۷ ماموریت رزمی در یک روز است.

۲۰ـ ما آموختیم که جنگ ما یک جنگ دائمی و بی انتها است.(………وقاتلوهم حتی لاتکون فتنه ویکون الدین کله لله..)

۲۱ـ ما توانستیم با تجربه جنگ و نبرد هوایی، قابلیت ایجاد شبح قدرت را برای بازدارندگی در بعد هوایی افزایش دهیم.

۲۲ـ ما با اتکا به دستاوردهای دفاع مقدس هوایی می توانیم که در جنگ میزان افزایش هزینه های دشمن در برخورد بانیروهای مسلح انقلاب اسلامی را به اثبات برسانیم .

۲۳ـ ما قادر به افزایش عدم قطعیت در فضای نبردهای آینده به دلیل باور و اعتقاد به فرهنگ جهاد وپایداری در عرصه هوا فضا هستیم.

الف) ان الذین قالو ربنا الله ثم استقاموا تتنزیل علیهم الملائکه الا تخافو ولاتحزنوا …..
ب ) ….. اذا لقیتم فئه فاثبتوا وذکروالله کثیراً لعلکم تفلحون( انفال ۴۵)
۲۴ـ ما خود کفایی در تجهیزات و آموزش را در نبرد را با دشمنان انقلاب آموختیم.

۲۵ـ آموختیم که به موازات افزایش فشار ها و سختی های دشمنان انقلاب مقاومت های درونی ،پایداری ومقاومت خود را افزایش دهیم. شهید سرلشکر خلبان آزاده لشکری سیدالاسرا شاهدی بر این ادعای ماست.

۲۶ـ مبارزه تا سرحد مرگ وتسلیم جان را در نبرد هایمان آموختیم.

۲۷ـ قائل شدیم که تاثیر محوری را با تکلیف مداری همراه کنیم.

۲۸ـ آموختیم که می توان در پدافند ودفاع ، حمله کردن را نیز به دشمن تحمیل کنیم.

۲۹ـ حداکثر استفاده از امکانات ساده ودر دسترس را با خلاقیت انعطاف پذیری همراه کنیم.

۳۰ـ ما توانمندیها و قابلیتهای ناشناخته ای داریم که در بروز حوادث واقعی خود را نشان می دهد و قادریم با ایجاد تهدیدات مبهم دشمن را در تنگنای شکست و گریز قرار دهیم.

۳۱ـ ما می دانیم که خداوند با صابرین است. پس پایداری در آسمان را با پرواز متوالی رزمی با ۱۴ ساعت پرواز متوالی اف -۱۴ توسط سرتیپ خلبان، یدالله خلیلی در جنگ نفت کشها در سوخت گیری مکرر آموختیم.

۳۲ـ در این دفاع مقدس همه جانبه، تحت امر مرجعیت مقتدر مسلح مفهوم نظامی و دفاعی ولایت فقیه را تمرین کردیم.

۳۳ـ ما بنیان مرصوص را درجنگ علیه دشمنان دین و انقلاب با اراده های آهنین خود ساختیم. یعنی : دفاع ملی همه جانبه مردمی با رهبری ولایت فقیه، متکی بر جنگاوران ایمانی و فناوری تسلیحات

۳۴ـ ما جنگ های را براساس دو الگو ناشناخته ولی بسیار مهم ادامه می دهیم

ـ یکی بر اساس اعتقادات دینی ملت
ـ دوم پایگاه مردمی نیروهای جنگنده و رزمنده

۳۵ـ آموختیم که چگونه دفاع کردن و رزم را از حوزه نظامی به سطح مردم و توده ها ارتقاء ‌دهیم چرا که حذف قدرت نظامی ممکن ولی حذف یک ملت محال است .

۳۶ـ در پایان ما آموختیم که هر که به خدا تکیه کند و پروای الهی داشته باشد. یرزقه من حیث لایحتسب.

سرهنگ خلبان دکتر نیک بخش حبیبی

 

منبع : defa94.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code