معرفی جنگنده سوخو ۲۵

مروری بر رقابت بازی‌جام در بازی شاهین
فروردین ۳۱, ۱۳۹۶
بهترین بازی تلفن‌همراه کشور
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶

 

 

سوخو۲۵ که ناتو به آن لقب «پاقورباغه» داده جت جنگنده تک‌سرنشین دوموتوره است که در اتحاد جماهیر شوروی، توسط دفتر طراحی سوخو در سال ۱۹۷۵ طراحی و تولید شد.سوخو۲۵ از نظر توانایی‌های جنگی، قدرت ضربتی، مقاومت و اثرگذاری کاملاً قابل مقایسه با همتای آمریکایی خود A10 است.

سوخو۲۵ برای مسیرهای کوتاه ساخته شده ولی هر گاه که دست به کار شود جهنمی از آتش بپا می کند که نه انسان و نه تجهیزات آن می تواند سالم از دستش بیرون بیاید.در ۱ بهمن ۱۳۶۹ و در جریان جنگ خلیج فارس، ۷ فروند سوخو-۲۵ اِس به همراه ده‌ها هواپیمای دیگر نیروی هوایی عراق برای یافتن محلی امن برای در امان ماندن از حملات عملیات طوفان صحرا به ایران پناهنده شدند.

ارتش ایران در آن زمان آن هواپیماها را هدیه‌ای از دشمن سابق خود تلقی کرد و آنها را به غنیمت گرفت. هم اکنون این هواپیما در خدمت نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است.

توسعه :

در اوایل سال ۱۹۶۸ وزارت دفاع شوروی تصمیم گرفت تا یک جت جنگنده زیر صوت برای پشتیبانی از نیروهای زمینی ارتش سرخ در میدان نبرد را تولید کند که استفاده و تعمیر آن بسیار ساده باشد و مانورپذیری خوب و مقاومت مناسبی داشته باشد. بدین جهت پاول سوخو و یک گروه کوچک از متخصصین گروه سوخو با کمک گرفتن از موسساتی در وزارت صنعت حمل و نقل هوایی و وزارت دفاع شوروی، طراحی اولیه را آغاز کردند. به پیشنهاد دفتر طراحی سوخو تولید سوخو-۲۴ در کارخانه شماره ۳۱ واقع در تفلیس (گرجستان شوروی) محلی که پیش از آن جنگنده میگ-۲۱ در آن ساخته می‌شد، شروع گردید. سرانجام در سال ۱۹۷۸ سوخو-۲۵ وارد خط تولید گردید.

در بدنه سوخو-۲۵ به میزان ۶۰ درصد آلمینیوم، ۱۹٪ فولاد، ۱۳٫۵٪ تیتانیوم، ۲٪ آلیاژ منیزیم و ۵٫۵٪ مواد دیگر به کار رفته‌است.

تمامی مدل‌های سوخو-۲۵ دارای بال‌های فلزی می‌باشند. ترمزهای هوایی در نوک هر بال قرار دارند. هر بال دارای ۵ جایگاه حمل سلاح مانند موشک، راکت و تسلیحات دیگر است.

منبع : ویکی‌پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *