آموزش خلبانی برای ورود به ارتش

معرفی جنگنده اف ۴
فروردین ۱۸, ۱۳۹۶
معرفی میراژ ۲۰۰۰
فروردین ۲۵, ۱۳۹۶

ارتــش جمهوری اسلامی ایران هر ساله به­ منظور گزینش و جذب نیروهای خود اعم از زمینی، هوایی، پدافند و دریایی اقدام به برگزاری آزمون می­‌کند. برای ورود به دانشگاه هوایی شهید ستاری و خلبان شدن نیز باید از طریق همین آزمون اقدام کرد.

برای ثبت نام در این آزمون که در اردیبهشت انجام می­‌شود باید از اواخر بهمن تا اواسط اسفند در محل­هایی که از طرف هیئت گزینش ارتش مشخص می­‌شود حضور یافت و اقدام به ثبت نام کرد.بعد از شرکت و قبولی در آزمون، طبق لیست اعلام شده باید جهت پشت سر گذاشتن مراحل علمی گزینش در تاریخ مشخص شده به مرکز گزینش ارتش در میدان حر تهران مراجعه نمود.

مراحل گزینش:

الف) آزمایش پزشکی عمومی (برای همه رشته­‌ها):

این آزمایش پزشکی اولین مرحله گزینش بعد از قبولی در آزمون علمی است و برای تمامی رشته­‌ها می­‌باشد. این مرحله توسط ۹ پزشک باید تأیید شود. در این مرحله هر یک از پزشک­ها می­‌توانند به­ طور کلی داوطلب را مردود کنند.

 

موارد مورد معاینه که باید مُهر آنها در برگه داوطلب باشد عبارتند از:

چشم پزشک:

۱- تشخیص کور رنگی با استفاده از یک تصویر با رنگ­های مختلف که باید عدد وسط آن را تشخیص داد.
۲- دید چشم (علایم چپ، راست، بالا، پایین)
قلب و عروق.
گوش حلق و بینی.

اعصاب و روان: باید بالا تنه لخت باشد دو دست را صاف و رو به جلو نگه داشته و چشم را بست حالا دکتر چند سوال معمولی می پرسد مثل : اسفند را برعکس بگو ، اگر در این حالت دستان شـمـا بلرزد براحتی شما را رد می­‌کنند و نمی­‌توانید مراحل را ادامه دهید.
مغز و اعصاب: نگاه کردن به انگشت دکتر در حالی­که در جلوی صورت شما قرار می­گیرد و به جهات مختلف حرکت داده می­‌شود. ایستادن روی یک پا برای چند لحظه، نگه داشتن دست­ها رو به جلو و راه رفتن در یک خط برای چند قدم به طوریکه پاها جلوی هم قرار بگیرد.
ارولوژی: این مرحله همزمان با پوست و ارتوپدی در یک ســـالن انجام می­‌شود . با وارد شدن در سالن باید تمام لباس­های خود را در بیاورید و در یک صف در کنار دیوار بایستید تا پزشکان شمــا را معاینه کنند . دکتر ارولوژ باید آلت تناسلی را معاینه کند تا کسانی را که خود ارضایی می­‌کنند مردود کند.
ارتوپد: اشخاصی که خیلی لاغر یا چاق هستد، پاهای پرانتزی داشته و یا هر گونه مشکل در بدن دارند (جای چاقو، خالکوبی، جای عمل جراحی و . . .) به­ راحتی مردود می­‌شوند.
پوست، دهان و دندان: در این مرحله اگر چند دندان خراب داشته باشید اشکالی ندارد ولی برای خلبانی وضعیت فرق می­‌کند که به موقع توضیح داده خواهد شد.
آزمایش خون و ادرار: این مرحله، آخرین مرحله آزمایش پزشکی است و کسانی به این مرحله می­‌رسند که ۱۰ مرحله فوق را با موفقیت کامل پشت سر گذاشته باشند.

ب) تست ورزش برای همه رشته­‌ها:

تست ورزش، اولین مرحله بعد از قبولی در مراحل پزشکی است که شامل دوی ۸۰۰ متر در کمتر از سه دقیقه و ۱۰ مرتبه بارفیکس است . البته موارد ذکر شده نمره کامل است و اگر کسی نتواند این مراحل را به خوبی بگذارند مثلاً اگر دوی آن بیش از سه دقیقه شد و نتوانست ۱۰ بار بارفیکس انجام دهد، به او نمره کامل داده نمی­شود. در ضمن این مرحله مردودی ندارد. تنها جایی که داوطلب به طور کامل مردود می­‌شود، “تست پزشکی” است ولی برای شرکت در تست­های تخصصی خلبانی شکاری و بالگرد باید در مراحلی که نمره دارد مثل ورزش نمره بالا کسب کرد.

ج) آزمون کتبی و مصاحبه عقیدتی سیاسی(برای همه رشته­‌ها)

بعد از ورزش نوبت به یک آزمون کتبی عقیدتی سیاسی است که شامل سوالات مذهبی و دینی است. همچنین مصاحبه عقیدتی سیاسی نیز انجام خواهد شد.

د) حفاظت اطلاعات (برای همه رشته‌­ها)

در این مرحله باید یک پرسشنامه ۲۰ صفحه ­ای را بطور کامل و جامع پر کرد که شامل اطلاعات خود فرد و خانواده درجه یک اوست. بعد از تکمیل پرسشنامه مصاحبه آغاز می­شود و مثلاً از شما می­پرسند انگیزه شمــا از آمدن به این رشته چیست؟؟ یا اطلاعات سیاسی و تحلیل جامعه یا اگر در خانواده درجه اول (پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ، خاله، عمو، دایی، عمه) سفر خارج از کشور داشتند و سابقه کیفری یا هر گونه مشکل دیگر باید به صورت کامل توضیح داد.در این مرحله تمـامی مراحل آزمون (به ­جز خلبانی شکاری و بالگرد) تمام شده است.داوطلبانی که می­خواهند رشته خلبانی را انتخاب کنند باید منتظر بمانند تا نمراتشان که در مراحل حفاظت اطلاعات، عقیدتی سیاسی و ورزش کسب کرده­ اند اعلام شود تا مشخص شود آیا مجاز به انتخاب رشته خلبانی هستند یا خیر. البته لازم به ذکر است نمرات به داوطلب اعلام نمی­شود بلکه فقط مجاز بودن یا نبودن آن اعلام می­‌شود.کسانی که مجاز به انتخاب رشته خلبانی شده­‌اند باید همراه با نمایندگان نیروهای هوایی به بیمارستان بعثت بروند تا آزمایش­های تخصصی انجام شود. این آزمایش­ها به شرح ذیل است:

۱- دندان: اولین مرحله و یکی از مراحل مهم است به­ طوریکه بعد از این مرحله، معمولاً داوطلبان به یک سوم کاهش می یابند . در این مرحله حتی اگه یک دندان خراب یا پرکرده داشته باشید مردود می­شوید. البته یک خرابی بسیار ریز بستگی به نظر پزشک دارد.
۲- اعصاب و روان : باید بالا تنه لخت باشد دو دست را صاف و رو به جلو نگه داشته و چشم را بسته . حال پزشک چند سوال معمولی می پرسد مثل همان روز اول ولی باحساسیت و سختگیری بیشتر.
۳ -چشم : حتما باید دید هر دو چشم ۱۰ از ۱۰ باشد. تعیین دید نیز با استفاده از دستگاه انجام می­‌شود. درون این دستگاه از A تا H نوشته شده است و جلوی هر کدام از این حروف از ۱ تا ۶ قرار دارد هر حرفی را که دکتر گفت شما باید بگویید کدام یک از اعداد نوشته شده در جلوی آن حرف برجسته است البته تشخیص این ۴ برجستگی بین ۶ گزینه کار ساده­ای نیست و خیلی از داوطلبان نمی­‌توانند این مرحله را پشت سر بگذارند و مردود می­‌شوند.
۴-همچنین در این مرحله قطره­ایی در چشم ریخته ­شده و بعد از پنج دقیقه چشم توسط چشم پزشکی معاینه می­‌شود.
۵-شنوایی سنجی: در یک اتاق تاریک باید صداها و جهات آن را تشخیص دهید.
۶-گوش، حلق، بینی
۷-ارتوپدی:مراحل ارتوپدی، پوست، نورولوژ و جراح ارولوژی پشت سر هم و در حالتی که تمام بدن باید لخت باشد انجام می شود (البته در این مرحله با شورت) کسانی که لاغر یا چاق بوده و یا حالتی در بدن آنها وجود دارد و مشکل خاصی مثل برآمدگی سینه یا هر مشکل دیگر داشته باشند مردود می­‌شوند.

۸-پوست
۹- نورولوژی
۱۰- اورولوژی: در این مرحله تمام بدن باید لخت باشد تا پزشک بتواند آلت و مقعد داوطلب را معانیه کند.
۱۱-اسپیرومتری : همان تست تنفس است که با استفاده از دستگاه انجام شده و حجم تنفسی داوطلب محاسبه می­‌شود.
۱۲- نوار مغز
۱۳- نوار قلب
۱۴- سی تی اسکن از سر
۱۵- آزمایش خون
۱۶- پزشک داخلی: با در دست داشتن تست اسپیرومتری، نوار قلب و مغز و جواب آزمایش خون باید به پزشک داخلی مراجعه کرد تا پزشک داخلی آزمایش­ ها را توسط پزشکان متخصص تأیید کند.

بعد از تأئید نهایی کار به اتمام می­‌رسد و باید منتظر جواب نهایی ماند که بستگی به ظرفیت دارد. یعنی با قبولی در مراحل مختلف و با این­که فرد صلاحیت ورود به دانشگاه خلبانی را دارد ولی اگر ظرفیت پر شده باشد مجبور می شود در رشته ­های دیگر مثل ناوبری (کمک خلبان) یا مراقبت پرواز تحصیل کند.

 

 

اما بعد از قبول شدن نهایی . . .

از آنجایی که تمامی داوطلبان ورود به دانشگاه­‌های افسری باید دوره آزموشی نظامی را بگذرانند و بعد از آن شروع به تحصیل کنند، قبول شدگان نهایی در محلی که از طریق مراجع مربوطه اطلاع داده می­‌شود برای گذراندن این دوره اقدام می­‌کنند.این دوره نظامی شرایط خاص خودش را دارد و فرد داوطلب زندگی در شرایط سخت را به مدت دو ماه تجربه می‌­کند. بعد از اتمام دوره نیز، داوطلبین در محضر فرمانده معظم کل قوا و قرآن کریم سوگند یاد کرده و سردوشی می­‌گیرند.دوره رزم مقدماتی در نیروی هوایی با حضور دانشجویان هر چهار دانشگاه ارتش و تحت نظارت مستقیم ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران به مدت ۱۲ هفته یعنی سه ماه طول می­‌کشد که دو ماه از آن در مرکز آموزش تکاور نیروی زمینی ارتش و یک ماه آخر که فقط تمرین مراسم سردوشی می­‌باشد، دانشجویان در دانشگاه­ های مربوط به خودشان مستقر خواهند بود. پس از دریافت سردوشی نیز تحصیل در دانشگاه هوایی شهید ستاری آغاز می­‌شود.
این دانشگاه در سال ۱۳۶۸ به همت امیر سرلشکر خلبان شهید منصور ستاری در نزدیکی مهرآباد و پایگاه هوایی یکم تأسیس شد.

دانشکده پرواز: این دانشکده به دو گروه خلبانی ناوبری و گروه مراقبت پرواز تقسیم می­‌شود و سه رشته خلبانی، مراقبت پرواز و ناوبری را پوشش می­‌دهد.
دانشکده مدیریت: این دانشکده مربوط به رشته­ های مدیریت دولتی و مدیریت بازرگانی است.
دانشکده تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوایی: عنوان کلی رشته­ های این دانشکده که در سال­ های دور به آن دانشکده پدافند نیز می­‌گفتند، تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوایی است اما سه گرایش دارد که ترتیب اهمیت و ارشدیت عبارتند از:

الف) کنترل شکاری
ب) عملیات موشک
ج) اطلاعات عملیات

دانشکده هوافضا: در این دانشکده، افسران تعمیر و نگهداری هواپیما و هوافضا تربیت می­‌شوند.
دانشکده برق: این دانشکده رشته برق با دو گرایش قدرت و مخابرات را پوشش می­‌دهد.
دانشکده علوم پایه: در این دانشکده دروس عمومی رشته‌های مهندسی نظیر انواع فیزیک، ریاضی، آزمایشگاها، معادلات دیفرانسیل و … تدریس می­‌شود.
دانشکده معارف اسلامی: در این دانشکده دروسی عمومی مصوب گروه معارف نظیر اندیشه اسلامی ۱ و ۲، ریشه­‌های انقلاب، اخلاقی اسلامی و … تدریس می­‌شود.
دانشکده زبان­های خارجه: در این دانشکده دروس عمومی و اختصاصی زبان هر رشته تدریس می­‌گردد.

 

امکانات:

در طول تحصیل دانشجویان دانشگاه به صورت شبانه­ روزی هستند و کمک هزینه تحصیلی هم دریافت می کنند و می­توانند از امکانات موجود از جمله : سالن سینما، اینترنت، استخر شنا، باشگاه بدنسازی، زمین چمن و … استفاده کنند.در محیط دانشگاه هر دانشجو باید به شیوه عمومی مصوب ارتش به دانشجوی ارشدتر احترام بگذارد که سرپیچی یا سستی در چنین مسائل همواره شخص ارشدتر را در موضع غالب قرار داره و به ضرر پایین دست تمام خواهد شد.اما تمام این زحمت­ها و خستگی­ ها با اولین “تیک آف” به فراموشی سپرده می­‌شود.

برای اطلاع از آخرین تغییرات شرایط پیوستن به نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اینجا کلیک نمایید .

منبع : کوروش بوستانی – پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش

35 دیدگاه ها

 1. Avatar امیر گفت:

  باسلام واحترام..
  دوست بزرگواراگه یک چشم۹/۱۰وچشم دیگر۱۰/۱۰باشه…امکان داره قبول کنن..من بافوق تخصص چشم صحبت کردم میگفت مشکلی نداره..ممنون ازراهنمایی شما

 2. Avatar فاطمه گفت:

  خانم هستم و و رزمی کار بودم در سن نوجوانی یکسال هست از دانشگاه در یکی ار رشته ها علوم پایه مدرک لیسانس گرفتم. اما علاقه مند به عضویت در نیروی هوایی هستم. جایی هست بتونم سوال کنم و بخاطر زن بودنم من رو بی پاسخ نگدارند؟ ممنون میشم اگر راهنمایی بفرماییید

 3. سلام،داداش من گوشمام مثل گوش گرگه،دندونام سالم سالم هیچ مشکلی نداره کورنگی ندارم گوز قرینه ندارم ولی آستیکمات دارم میشه عمل کنم ؟و انگلیسی تو خلبانی شکاری واجبه
  الان من کلاس هشتم هستم فرصت دارم

 4. سلام من دانش آموز دهم رشته علوم انسانی هستم و علاقه ی زیادی به خلبانی ارتش دارم،من ۱۹۰ سانتی متر قد دارم و ۸۰ کیلو هستم و بدنم ۶ تیکه شده و دست و بازوی قوی دارم ولی ۲ تا دندانم پر کردم و عینکی نیستم و پدرم ایثار گر بوده و عموم شهید و دیگر عمویم جانباز ۵۰ درصد است،میخام بدونم قبول میشم یا نه،لطفا پاسخ دهید

 5. Avatar doki گفت:

  داداش این همه میگی دندون باید سالم باشه خود خلبانا دندونشون خراب شه چی میکنن پس؟بالاخره هرچی جنس دندون خوب باشه بالاخره یه روزی خراب میشه دیگه… با این وضع فاجعه بار تغذیه که ما تو ایران داریم که حتی لبنیاتمونم شده پر از پالم و فاقد کلسیم که خود پالم برا دندون سمه و برای استحکام و ماندگاری دندون کلسیم به شدت لازمه بنظرم تو ایران حتی ۱۰ تا دندون خرابم یه چیز طبیعیه..

 6. Avatar علی گفت:

  ممنونم بابت راهنماییتون عالی بود

 7. Avatar امیر مهدی گفت:

  من یه دانش اموزام … با ۵ تا دندون پر کرده میشه خلبان شد .؟؟

 8. Avatar حسین گفت:

  ببخشید من الان دیپلم ریاضی دارم باید کجا ثبت نام کنم؟

 9. Avatar مهدی گفت:

  از وقتی که این متنو خوندن به طور کل ناامید شدم ولی تعجبم میاد چشم چطور میتونه ۱۰ به ۱۰ باشه اونم با وجود این موبایل ها

 10. Avatar علیرضا گفت:

  اقا من دیدم که نوشته بود بخاطر خودارضایی آدم رد میشه!!تورو خدا از چیزی که اطلاع نداری الکی حرف نزنین خودارضایی اصلا قابل تشخیص بخدا

 11. Avatar هادی گفت:

  سلام.
  من دیشب از داخل بازی هواپیمای قاهرو خریدم از شانس بد من امروز به مناسبت نابودی داعش ۷۰% تخفیف خورد. نمیشه برا منم همون آف خورده حساب کنین که با بقیش از فروشگاه خرید کنم یا بقیه هواپیماهارو بخرم؟

 12. Avatar ابوالفضل گفت:

  هرکسی هر مشکلی داشت. ادم پارتی داشته باشه حله. عموی من سرهنگ بازنشستس با ۶۰ درصد جانبازی. یکی از عموهای دیگم ۴۰ درصد جانباز و سروان بازنشسته. اونیکی عموم رفت جبهه ولی جانباز نشد. ولی فرمانده بسیج بوده. و خیلی از اشناهای دیگه که میشناسم. پدر خودمم زیر نظر ناجا کار میکنه هر از گاهی هم سردار رادان رو میبینه. خودشم بعضی وقتا تو ساختمون حکمت کار میکنه. برا من سخت نیست عضو شدن خخخخ

  • Avatar توکل بر حق گفت:

   ببین داداش اینجوریام نیست ک فکر میکنی،آنچه خدا بخواهد میشود نه آنچه مردم بخواهند…آنچه خدا بخواهد میشود هرچند مردم نخواهد(تعقیبات نماز صبح دعای افوض امری)،برادرهیچ پارتی تو این دنیا بالاتر و بهتر از خدا و امام زمانش نیست،
   اقوامتون ک هیچی نظامین اگه امیر شاه صفی هم پارتیت باشه اگه خدا نخواد هیچی نمیشی و حتی برعکسش ینی اگه تموم این دنیا دست ب دست هم بدن ک مانع بشن اگه خدا بخواد تک قبول شی،اونا فقط زور بیخود زدن،توصیه میکنم توکل کنی ب خدا بهتره تا عموت و بابات!!
   موفق باشی یا علی

  • Avatar Meghdadiius گفت:

   خب الان میگی ما چیکار کنیم
   خوش بحالت
   راضی شدی

 13. Avatar حسن نظری گفت:

  آیا میشه با مدرک فنی وارد دانشگاه خلبانی شد

 14. Avatar محمد گفت:

  سلام.
  اگر دندون مصنوعی داشته باشیم مشکلی هست و وضعیت چشمها چطور باید باشه؟

 15. Avatar مهناز گفت:

  جون هرکی دوست دارین بگین خانمها هم میتونن وارد رشته خلبانی بشن یانه

 16. Avatar مهناز گفت:

  چرا جواب نمیدین…چرا نمیگین خانمها هم میتونن وارد بشن یانه..درستوحسابی توضیح بدین دیگه

 17. Avatar میثم گفت:

  دوستان دندان پرکرده تا ۲ ۳ تا مشکل نداره خواهشا ندونسته چرت و پدت نگید و تو ذوق بچه ها نزنید

 18. Avatar مرتضی گفت:

  شمارتماس رو برای راهنمای بفرستید لطفن

 19. Avatar Ali گفت:

  من دندونم خرابه پرش کنم حله؟

  • Avatar توکل بر حق گفت:

   همه چی بستگی ب نظر پزشک داره بنده دوستانی داشتم ک با دندون پر کرده قبول شدن،اگه علاقه دارید براش بجنگید و ب خدا توکل کنید حله انشاءالله

 20. Avatar احمد رضا گفت:

  عالی‌ ولی حیف که در موقع پزشکی یک جات سالم نباشد یک کلام =رد

 21. Avatar اسماعل گفت:

  حیر دوست عزیز ودانشجوی خلبانی باید به لحاظ بدنی کاملا سالم باشد دنوان گوش چشم قلب فشار و . ..همگی در بدو ورود چک می شوند

 22. Avatar اسماعل گفت:

  حیر دوست عزیز ودانشجوی خلبانی باید به لحاظ بدنی کاملا سالم باشد دنوان گوش چشم قلب فشار و . ..همگی در بدو ورود چک می شوند

 23. Avatar روح الله گفت:

  به نظرم سختگیریهاش خیلی زیاد وبی مورده.

 24. Avatar ایمان باجلان گفت:

  سلام من ی کمی چاق هستم مشکل داره یا نه خواهش میکنم جواب بدید من از استان لرستان هستم عاشق نیروی هوایی هستم

 25. خیلی خوبه.عالیه.تشکر از همه شما سروران.من ۲ سال سرباز دانشگاه ستاری بودم.در زمان امیر نهاوندی.دیوانیه پروازم.من پای چپم پلاتین دادا میشه کاری کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *